פורום סטודנטים לכלכלה

באוניברסיטה העברית חושבים מעבר למספרים

  • פורום סטודנטים לכלכלה התחיל שנת פעילות חדשה

    ניתן לקרוא את סיכומי ההרצאות הקודמות ולהתעדכן בהרצאות הבאות כאן באתר, ואפשר גם להתעדכן באופן שוטף בדף הפייסבוק שלנו.

  • מודעות פרסומת

נטישת הגלימה השיפוטית

Posted by ecoforumhuji ב- דצמבר 14, 2008

נטישת הגלימה השיפוטית

על הצורך בריסון הסדרי הטיעון

מאת: יוסף זהר
תלמיד מחקר במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית וחבר 'קבוצת חזקת חפות' להפחתה במעמד ההודאה

מתחת לאף שלנו משתנה מערכת המשפט מבלי שאנו הציבור הסמכנו אף אחד לעשות זאת.
סביב נכונותו של בית המשפט להתערב כמעט בכל סוגיה מתנהל דיון ציבורי נוקב. הדיו של דיון זה הגיעו אף לכנסת בכוונה להגדיר ולתחום מעורבות זאת. מגמה הפוכה מתרחשת בתחום המשפט הפלילי שעיקרה נכונות גוברת והולכת של השופטים להעביר את הכרעות וגזרי הדין לידי התביעה, בהליך המכונה 'הסדר טיעון'. למעט ביקורת אנקדוטלית, מגמה זאת לא זוכה לדיון מעמיק ולביקורת ציבורית הדרושה לו.

עד שנות השישים כמעט שלא נערכו בארץ הסדרי טיעון. פסקי דין של בית המשפט העליון כוננו את ההסדרים חרף הביקורת, ובהמשך העניקו להם הכרה ותוקף ועודדו את הגבלת מעורבות בית המשפט. התוצאה; כ90% מהכרעות הדין מסתמכות כיום על הודאה, ביקורת שיפוטית על הסדרי הטיעון כמעט שאינה קיימת, וישנם מקרים בהם השופט אף אינו מוודא שהנאשם מבין במה הוא מודה ואת תוכן ההסדר.

הצידוקים העיקריים שנתן בית המשפט העליון בפסיקותיו לעידוד הסדרי טיעון; מתן האפשרות לתביעה להתגבר על קשיים ראייתים וניצול יעיל של משאבי גורמי האכיפה, ממחישים את התפיסה הרווחת כי בלעדי הסדרי הטיעון מערכת המשפט תקרוס.

אלא שמחקרים חדשים אינם מאששים טיעונים אלה ומראים שעסקאות הטיעון הן לא בלתי נמנעות וניתן להציב להן חלופות. התגברות השימוש בהן משנה את אופי המשפט הפלילי, פוגעת בעקרון חזקת החפות, מגבירה את החשש להרשעת חפים מפשע, ובהיותה תוצאה של מאזן הכוחות במשא ומתן מגבירה את הפער בין נאשמים חזקים לחלשים.

מודלים מתורת המשחקים מאפשרים לנתח את הדינמיקה בין "השחקנים" במערכת המשפט הפלילי, כיצד באין ריסון האינטרסים הצרים גורמים להתגברות התופעה, ולמרות קיצור ההליכים הגלום לכאורה בהליך, הסדרי הטיעון דווקא פוגעים בתפקוד וביעילות המערכת. אחת הסיבות להתגברות התופעה נובעת מכך שככל שישנם יותר הסדרי טיעון גוברת הנטייה של השופטים להעניש נאשמים המתעקשים על חפותם. נטייה זו משפיעה כמובן על נכונותם של נאשמים רבים יותר להודות וחוזר חלילה. בנוסף, הסתמכות הולכת וגוברת על הודאות מהווה תמריץ שלילי להשגת ראיות, מנוונת את מקצועיותם של חוקרי המשטרה וגורמת לכך שתיקים חלשים מגיעים לרשויות התביעה אשר נאלצות לכן, למרבה האירוניה, לחתור יותר ויותר להסדרים.

סינון התיקים נפגע כי ניתן להביא לדין נאשמים שהראיות נגדם חלשות, מוגשים כתבי אישום מופרכים מתוך ידיעה שהתביעה תאלץ להתפשר בהמשך, ונעשה שימוש במעצרים ממושכים ובהליכי סדר הדין הפלילי על מנת ללחוץ על הנאשמים ולהכריעם ללא משפט. כך יוצא שהסדרי הטיעון מייצרים תמריצים לסרבול וסיבוך ההליך הפלילי המשרת את הצדדים במשא ומתן, וגורמים לניוון יכולות המערכת לנהל משפט הוכחות מלא.

מנתוני הלמ"ס מתגלה שבשלושת העשורים האחרונים חלה בישראל ירידה מתמשכת בשיעור המשפטים הפליליים המסתיימים כל שנה ביחס לגודל האוכלוסייה. מסתבר שנטישת הגלימה השיפוטית לטובת הסדרי טיעון שנועדו לאפשר הרשעה של נאשמים רבים יותר במחיר של פגיעה בעקרונות המשפט ובחזקת החפות, אמנם גרמה לנסיקה של שיעור ההרשעות בפלילים אבל גם אפשרה את התחמקותם של פושעים רבים יותר מעונש.

הטיעונים בזכות הסדרי טיעון אלו מזכירים את ההגיון שעמד מאחורי משפטי הראווה ברוסיה הסטאליניסטית: "איזו הוכחה יכולה להיות טובה יותר מהודאתו של נאשם?", וסותרים את עקרון היסוד של מערכת המשפט האדוורסרית הנהוגה בארץ, לפיו האמת יוצאת לאור בבית המשפט מתוך טיעוני היריבים. בטלה היריבות, בטל המשפט.

לכן נחוצה חקיקה שתרסן ותצמצם את התופעה באמצעות הגבלות על רשויות התביעה, חיוב השופטים לוודא שקיימות ראיות מספיקות להרשעה גם ללא הודאה, מעקב ופיקוח של הנהלת בתי המשפט ועוד. כך יובטח סינון נכון יותר של תיקים, יצומצם הפער בין כתבי האישום להכרעות הדין, יהיה תמריץ להתמקדות בראיות ושיפור יכולות החוקרים, ויוזמות וותיקות לפישוט סדרי הדין וייעול ההליך המשפטי הפלילי יקודמו סוף סוף.

במקור פורסם ב YNET דעות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s