פורום סטודנטים לכלכלה

באוניברסיטה העברית חושבים מעבר למספרים

  • פורום סטודנטים לכלכלה התחיל שנת פעילות חדשה

    ניתן לקרוא את סיכומי ההרצאות הקודמות ולהתעדכן בהרצאות הבאות כאן באתר, ואפשר גם להתעדכן באופן שוטף בדף הפייסבוק שלנו.

  • מודעות פרסומת

אודות

פורום סטודנטים לכלכלה הוא מסגרת לימודים חוץ-אקדמית שהקימו סטודנטים מהחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, מתוך תחושה שהלימודים באקדמיה לא מתעסקים בכל הנושאים העומדים על הפרק. תהליכי הליברליזציה והגלובליזציה המתרחשים מאז שנות השבעים של המאה העשרים עיצבו מחדש את הכלכלה העולמית וכן את הכלכלות המדינתיות. אמנם העולם צומח ונהיה עשיר יותר, אך התבוננות בנתונים  עולמיים יבשים מראה כי נתוני האבטלה ואי-השוויון צמחו בו בזמן שהתמ"ג העולמי גדל. פער זה מדגים בענינו את הניתוק הקיים בפרדיגמה השלטת בעולם הכלכלי בין המדדים  הכלכליים המקובלים לבין בני האדם אותם אלו אמורים לשרת. גם באוניברסיטה, לצד המודלים הבסיסיים הנלמדים , ניכר מחסור בחיבור המודלים הנלמדים למציאות האנושית.

כלכלן שמסיים את לימודי ה- BA באוניברסיטה לא בהכרח מכיר סוגיות כלכליות מרכזיות בחברה הישראלית כמו חוק ההסדרים, איך בנוי תקציב המדינה, תהליכי הפרטה העומדים על הפרק, העסקת עובדי קבלן בתנאים מחפירים וכיוב'. הוא גם אינו נחשף למגוון התאוריות הכלכליות הקיימות בעולם דוגמת האסכולה האוסטרית, אסכולת שיקגו, אסתר אלכסנדר וכיוב'.  זו הסיבה שהחלטנו לקיים מפגשים קבועים בהם אנו מרחיבים את ידיעותינו בתחומי הכלכלה והחברה, אליהם אנו מזמינים מרצים מכל קשת הדעות – מעולם האקדמיה, הפוליטיקה, העסקים והממשל.  בהתאם לזאת העמדנו לעצמינו את המטרות הבאות:

מטרת על:

לעורר את שיח כלכלי ביקורתי תוך חיבורו למציאות העולמית והישראלית

 

מטרות ביניים:

1. ליצור שיח כלכלי בעל קשת של דעות בחוג לכלכלה

2. לחשוף את תלמידי החוג לכלכלה לסוגיות כלכליות רלוונטיות בחברה הישראלית

3. להוות מקום לימוד לתאוריות שונות בשדה הכלכלי

4.ליצור מסגרת בה אפשר לדון לעומק בחומרים מתכנית הלימודים

5. לעודד את יצירתה של קבוצת סטודנטים לכלכלה שמשפיעה על החברה

עקרונות מנחים:

1. אנו מאמינים שכלכלה זה לא רק מדע אלא גם אידאולוגיה, ומכן נובעת החשיבות שאנו התלמידים נחשף במהלך לימודינו בתואר למגוון דיעות וגישות שונות

2. אנו מודעים לביקורת על לימודי הכלכלה ופועלים לשפרם תוך רצון לשיתוף פעולה עם הסגל האקדמי של החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית

3. שיתוף פעולה עם אנשי ציבור, אקדמיה ופעילים חברתיים

4. עצמאות – הסטודנטים קובעים את מדיניות פורום ותכניו בעצמם.

הפורום הוקם תחילה באוניברסיטה העברית בשנת הלימודים תשס"ח (2007-2008), ובמהלך שנה זו אף הוקם פורום דומה באוניברסיטת חיפה. בשנת תשס"ט החלו לפעול פורומים נוספים באוניברסיטת תל-אביב וכן פורום באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע.

האתר נועד לסטודנטים לכלכלה המעוניינים להצטרף לפורום, לסטודנטים מאוניברסיטאות אחרות המעוניינים ליישם את הרעיון גם אצלם ולכל מי שלימודי הכלכלה באקדמיה חשובים לו. כמו-כן תכני הלימוד מועלים לאתר באופן קבוע, ויוצרים מאגר שגדל עם הזמן.

מודעות פרסומת
 
%d בלוגרים אהבו את זה: